Suriye Türkmen Meclisi’nden Ziyaret

Suriye Türkmen Meclisi’nden Ziyaret

Suriye Türkmen Meclisi’nden Ziyaret

Suriye Türkmen Meclisi Başkanı Dr. Muhammed Vecih Cuma ve Meclis heyeti kulübümüze ziyarette bulundu.

Başkanımız Turgay Büyükkarcı ve Yönetim Kurulu üyelerimiz ile Suriye Türkmen Meclisi heyeti, ikili işbirliği imkanlarını istişare etti.

Başkanımız Turgay Büyükkarcı, bu ziyaretin kulübümüz için çok büyük bir anlam ifade ettiğini, Karşıyaka Spor Kulübü’nün tarihsel misyonu nedeniyle bir spor kulübünden çok daha fazlası olduğunu ifade ederek, “Önümüzdeki dönemde Suriye Türkmen Meclisi ile birlikte Suriye’deki güvenli bölgelerde ortak projeler geliştirmek istiyoruz.” dedi.

Karşıyaka Spor Kulübü’nün kurucusu Zühtü Işıl’ı rahmetle anarak sözlerine başlayan Dr. Muhammed Vecih Cuma, “Zühtü Bey Filistin ve Suriye başta olmak üzere birçok cephede savaşmış yiğit bir Türk subayıydı. Esir düştüğü günlerde hayalini kurduğu spor kulübünü, Kaf-Sin-Kaf’ı, 1912’de bir zeytin ağacının altında kurdu. Kaf-Sin-Kaf’ın renkleri yeşilin İslamiyeti kırmızının Türklüğü simgelediğini biliyoruz. Armasında ay-yıldız taşımakla şereflendirildiğini de biliyoruz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün çok sevdiği bir kulüp olduğunu ve kulübü desteklediğini çok iyi biliyoruz. Bu nedenle Türkiye’de ilk ziyaret etmek istediğimiz spor kulübü Kaf-Sin-Kaf oldu” dedi. Kaf-Sin-Kaf’ın kurulduğu 1912’de aynı devletin vatandaşları olduklarını hatırlatan Cuma, “Gönüllere hudut çizilemez, bugün de bizlerin gönülleri bir ve beraberdir.” diye konuştu.

Suriye Türkmen Meclisi Koordinatörü Dr. Cemil Doğaç İpek ise, Karşıyaka Spor Kulübü’nün kendileri için hem tarihsel misyonu ile hem de potansiyeli ile önemli bir model olduğunu belirterek, “Suriye’de Türkiye’nin desteği ile kurulan güvenli bölgelerde birçok spor kulübü kurduk. Bu vesile ile gençlerimizi kötü alışkanlıklardan ve kötü akımlardan uzak tutuyoruz. Bu noktada Karşıyaka Spor Kulübü’nden tecrübe aktarımına çok ihtiyacımız var.” dedi

Ziyaretin hatırası olarak Başkanımız Turgay Büyükkarcı, Suriye Türkmen Meclisi Başkanı Dr. Muhammed Vecih Cuma’ya kulübümüzün bayrağını ve atkısını hediye etti.

Haber Fotoğrafları

KSK.ORG.TR Tüm Hakları Saklıdır, Copyright 2015. Tasarım ve Programlama : Ünlem Bilişim.